23.04 2018

Przyrodnicze oblicze Chorwacji cz.1

Chorwacja w maju?

Chorwacja turystyczny cel na mapie Europy popularny wśród Polaków, kusi ciekawymi zabytkami z okresu antycznego, pewną pogodą od maja do września oraz oczywiście lazurowymi i ciepły Adriatykiem. Amatorzy historii i błogiego niekoniecznie pasywnego lenistwa będą usatysfakcjonowani, a co z tymi których bardzie pociąga otaczający świat przyrody.W okresie wakacyjnym, czy już we wrześniu cała zieleń jest już mocno spalona słońcem, oblepiona wapiennym pyłem zmęczona skłania się by wydać owoce kolejnego roku. Śródziemnomorska przyroda, ciekawe zbiorowiska roślinne w najpiękniejszej swej szacie,  świeżość wiosny takie atrakcje oferuje nam kwiecień i maj na Chorwackim wybrzeżu.

Botaniczne skarby Istrii

Jeżeli ta perspektyw jest jeszcze mało kusząca to zapraszam na spotkanie z prawdziwymi skarbami które ukazują się jedynie wiosną na przełomie kwietnia i maja.  Park Przyrody Kamenjak, położony w pobliżu Puli na południowym krańcu Istrii to wyjątkowe miejsce mające statut rezerwatu, znane głównie z uwagi na wyjątkową atrakcyjność silenie rozwiniętego i różnorodnego wybrzeża, pełniące funkcję wypoczynkowe dla rzeszy turystów.

W przeszłości obszar rezerwatu porastały twardolistne lasy dębowe, które z czasem wraz z rozwojem cywilizacji ustąpiły miejsca gruntom rolnym, pastwiskom. Głównie tym ostatnim swą bogatą obecność w florze parku zawdzięczają rośliny z grupy storczyków wśród nich te najpiękniejsze i wyjątkowe z rodzaju Serapias

To właśnie przedstawiciel tego rodzaju jest endemitem Istrii i jak dla mnie botaniczną wizytówką tego półwyspu . Choć niepozorny, Serapias istiraca zasługuje na uwagę.

Znany nam z wakacyjnych, aczkolwiek wrześniowych wojaży półwysep, eksplorujemy tym razem pod innym kątem. Nie szukamy ustronnych plaż, a bacznie przeczesujemy każdą łąkę. Już pierwsze zejście z utwardzonej drogi przynosi botaniczne odkrycia. Pierwszy naszym oczom ukazuję się  Serapias lingua

 

Towarzyszą mu przedstawiciele rodzaju dwulistnik Ophrys sp. W Polsce najczęściej spotykany jest dwulistnik muszy Ophrys insectifera tutaj spotkamy częściej jego kuzynów:

Ophrys sphegodes

Ophrys bombyliflora

Ophrys bertolonii

Na najważniejszego przedstawiciela flory Kamenjaka, przyjdzie nam chwile cierpliwie poczekać, spotykamy go przypadkiem przy jednej z uczęszczanych dróg. Od samego początku wzbudza podziw swym dostojnym pięknem.

Serapias istriaca

Oprócz gwiazd Kamenjaka, spotkaliśmy tutaj również dalekich kuzynów występujących również w Polsce przedstawicieli rodzaju storczyk Orchis

Orchis morio

Orchis papilionacea

Tagi