17.04 2018

NATURA TRAVEL – Planina pod Golicą

Słoweńska „dolina chochołowska”

Początkiem maja w Karawankach na alpejskich łąkach rozpoczyna się trwający  miesiąc festiwal narcyzów. Na samym początku rozkwitają najniżej położone łąki towarzyszące zabudowaniom górskiej wsi Planina pod Golicą. Już w trakcie jazdy widać jak zielone hale przystrojone są białym kobiercami. W tym okresie wystarczy zatrzymać się na chwilę na poboczu by po chwili znaleźć się pośród tysięcy białych kwiatów. Z czasem zakwitają coraz wyżej położone łąki sięgając aż najwyższych partii Masywu Golicy.

Botaniczna majówka

Wyjątkowo zimny kwiecień roku 2017 dawał się we znaki. Przenikliwy ziąb potęgowała wszechobecna wilgoć. Szarość dni bez słońca determinowała desperacki kierunek wyjazdu na krótki majowy urlop.Dwa dni przed wyjazdem uzyskaliśmy informację o kwitnących storczykach na Istrii, schronisko pod Golicą potwierdziło również że narcyze już kwitną.

Ruszyliśmy na spotkanie z przyrodą, wczesnym ponurym sobotnim porankiem wyruszyliśmy na ten nietypowy botaniczny festiwal z dwoma kulminacyjnymi wydarzeniami. Droga długa monotonna wzbudziła emocje ostatnim odcinkiem stromego podjazdu do Planiny. Późnym popołudniem zostawiliśmy samochód przy drodze, by już z oddali rozpoznać mitycznego bohatera zaklętego w piękny kwiat z multiplikowanego w nieskończoność i rozsianego po łące także jednorodna biel nie dawała się nie zauważyć i niczym szeptane zaklęcie wabiła do siebie.

 

Oto ona narcyzowa łąka