13.03 2015

NATURA TRAVEL – Śnieżyca wiosenna w Sanoku-Olchowcach

Nim drzewa okryją się listowiem w lesie pojawiają się najpiękniejsze klejnoty, na tą krótką chwilę runo ożywa mnogością barw i kształtów zasiedlających je gatunków roślin.

Śnieżyca wiosenna jest gatunkiem chronionym na terenie Polski o statusie gatunku narażonego na wyginięcie. Głównym zagrożeniem dla tej rośliny jest jej wygląd i okres w którym się pojawia. Ludzka nostalgia za zielenią po długim okresie szaroburych zim sprawia, że chętnie jest widziana w domu na stole w wazonie  lub ogródku gdzie jest pierwszym zwiastunem końca zimy. Nie ma się jednak co oszukiwać, roślina ta najlepiej prezentuję się w swym naturalnym środowisku w towarzystwie charakterystycznych dla tego zbiorowiska roślin. A gdy występuje gromadnie, to wtedy trudno nie uwierzyć, że sama natura jest najlepszym architektem krajobrazu.

Miejsc, gdzie śnieżyca występuje gromadnie jest w Polsce wiele, część z nich objęta ochroną rezerwatową. Dla mnie jednak szczególną wagę ma to położone  podnóża stromych zboczy Słonnych gór, tam gdzie strumienie opuszczają głębokie jary i wąwozy by  spokojnie meandrować w szerokiej dolinie Sanu. Niepozorny olszynowy zagajnik, mocno podszyty, nie do przebycia latem, wczesną wiosną ukazuję swoje piękno.

Postarajmy się, by takie miejsce pozostało nienaruszone i mogło cieszyć kolejne pokolenia, a kolekcjonerów, miłośników przyrody skupionej w przydomowych ogródkach zapraszam do profesjonalnych sklepów które z pewnością prowadzą sprzedaż sztucznie wyhodowanych okazów.