02.03 2015

NATURA TRAVEL – Pomnik przyrody Źródliska w Łanach

    Jedną z zalet pracy taksatora leśnego jest trudny do zmierzenia aspekt poznawczy naszej ojczyzny w wymiarze przyrodniczym jak i krajoznawczym. 

Jeżeli kiedykolwiek los Twych zamierzonych lub niezamierzonych wędrówek zaprowadzi Cię na Ziemię Kraśnicką, porzuć na moment wygodny szlak drogowy z Kielc do Lublina, by na chwile wytchnienia zatrzymać się przy jednym z cudów natury.

Źródlisko w Łanach to ciekawy i rzadko spotykany przykład źródeł podpływowych, gdzie woda wypływająca pod ciśnieniem, uruchamiając warstwę luźnych  piasków, tworzy zjawisko bijących źródeł. Miniaturowe, białe, piaskowe gejzery wyraźnie odznaczają się na tle wypełnionej wodą niecki i otaczającej jej zieleni. Do kolejnych ewenementów należy stała temperatura wody, która przez cały rok wynosi  10,2 -10,3 stopnia Celcjusza. Zaskakująca też jest niska zawartość chlorków, które są wskaźnikiem zanieczyszczeń antropogenicznych.

Źródliska w Łanach  objęte są ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej.

Teren otaczający źródła jest zagospodarowany, przy drodze gminnej znajduje się parking, a przy źródłach zadaszona wiata, liczne mostki i pomosty pozwalają z bliska podziwiać niekończący się spektakl ruchy wody i piasku.